یکشنبه دوم آبان 1300
مرکز تحقیقات ترمز

مرکز تحقیقات تخصصی ترمز

سیستم ترمز خودرو بی شک یکی از مهم­ترین و حساس­ترین بخش­های یک خودرو بوده و قطعات و تجهیزات مرتبط با آن جزو قطعات فوق ایمنی خودرو به شمار می­روند. از سوی دیگر با توسعه صنعت خودرو در سال­های اخیر، سیستم­های پیشرفته ترمز نظیر سیستم ضد قفل (ABS)، سیستم پایداری الکترونیکی (ESP)، سیستم توزیع نیروی ترمز (EBD) و ... جایگزین سیستم­های پیشین شده­اند. اما به دلیل پیچیدگی و منحصر بفرد بودن دانش فنی سیستم­های مذکور، اطلاعات فنی چندانی از این سیستم­ها در داخل کشور در دسترس نیست. بر همین اساس، مطالعه، تحقیق، آزمایش و پژوهش در زمینه سیستم­های ترمز امری ضروری و حیاتی برای صنعت خودرو کشور می­باشد.

مرکز تحقیقات ترمز دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی به عنوان اولین و تنها مرکز تحقیقات تخصصی ترمز کشور در سال 1395 با حمایت­های مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی و گروه خودرو سازی سایپا تاسیس شده و با ساخت فضاهای کارگاهی و آزمایشگاهی و همچنین خرید و نصب تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری، یکی از مراکز تحقیقاتی به روز کشور به شمار می­رود.  همچنین از سال 1397، اولین آزمایشگاه تخصصی تحقیقات ترمز ضد قفل (ABS) کشور در همین مرکز شروع به کار نمود. این آزمایشگاه قابلیت تست انواع خودروهای واقعی را دارا بوده و از این حیث به عنوان یک آزمایشگاه منحصر بفرد در کشور به شمار می­رود. خط مشی اصلی این مرکز، بهره­گیری از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان علاقه­مند در این زمینه جهت تحقیق و بررسی فنی سیستم­های پیشرفته بوده تا با فراهم نمودن امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز، گام مهمی در راستای بومی سازی و توسعه دانش فنی سیستم­های مذکور بردارد. یکی از اقدامات عملی مرکز در این راستا، انعقاد تفاهم­نامه همکاری با شرکت طراحی ومهندسی سایپا (شرکت سازنده محصولات ترمز سایپا) می­باشد که بر اساس مفاد آن، تمامی امکانات سخت­افزاری و نرم­افزاری مرتبط در شرکت طراحی و مهندسی سایپا در اختیار مرکز خواهد بود.

 

این مرکز به عنوان یک مرجع تاثیر گذار و محل گردهمایی جهت متخصصین، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از دانشگاه­های مختلف کشور در زمینه سیستم­های ترمز شناخته شده است. در حال حاضر در این مرکز پژوهش­های متعددی در زمینه سیستم­های پیشرفته ترمز نظیر ABS، ESP، EBD، ESC و ... در حال انجام می­باشد.

این مرکز اولین کنفرانس ملی سیستم­های ترمز را در آبان ماه سال 1297 برگزار نموده و در نظر دارد تا در سال­های آتی با بهره­گیری از تجارب پژوهشگران خود، اقدام به برگزاری نشست­های تخصصی، کنفرانس­ها و همایش­های بین­المللی و همچنین کارگاه­های آموزشی در این زمینه نماید.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد واحد ایلخچی است - 1383-1395
پشتیبانی